10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o klinických štúdiách
Klinický výskum je nevyhnutnou métou na ceste k vzniku novej účinnej látky, či už ide o vakcínu, alebo liečbu širokého spektra chorôb vrátane tých zriedkavých. Prinášame vám prehľad o tom, čo všetko tento pojem zahŕňa a čo obnáša.
- Klinická štúdia je výskum s účasťou ľudí
Klinický výskum skúma bezpečnosť a efektivitu inovatívneho liečiva, prístroja alebo liečebnej metódy, ktoré doteraz ešte neboli schválené príslušnou regulačnou inštitúciou, v Európe je to Európska lieková agentúra (EMA), v Amerike Potravinová a lieková agentúra (FDA). Predmetom skúmania sú aj vedľajšie účinky. Bez pacientov, ktorí na štúdii participujú dobrovoľne, by vývoj nového liečiva nebol možný.
- Klinickému výskumu predchádza laboratórna časť
Kým sa potenciálny liek začne testovať v rámci klinickej štúdie, už má za sebou najmenej trojročnú predklinickú fázu, ktorej zámerom je preukázať, že liečba by mala byť bezpečná a efektívna pre ľudí. Až potom sa môže liečivo začať testovať na ľudí pacientoch. Klinický výskum je rozdelený do troch fáz, pričom v každej ďalšej fáze sa počet účastníkov zvyšuje. Úmerne s tým narastajú i informácie o liečbe, jej efektivite i rizikách.
- Medicínsky pokrok nie je možný bez dobrovoľníkov
Klinické štúdie potrebujú ľudí v rôznych štádiách choroby, novo diagnostikovaných pacientov, pacientov v remisii, pacientov bez možnosti ďalšej liečby, ale aj zdravých ľudí. Niektoré klinické štúdie sa zameriavajú na tých, ktorí už vyčerpali všetky dostupné možnosti liečby, zatiaľ čo iné cielia na prevenciu choroby.
- Všetky klinické štúdie majú jasne definované protokoly
Účastníkom klinického skúšania sa môže stať iba ten dobrovoľník, ktorý splní podmienky obsiahnuté v protokole. Môže ísť o rôzne parametre – vek, pohlavie, typ alebo štádium choroby, predchádzajúca liečba a iné zdravotné obmedzenia. Tento manuál je nesmierne dôležitý pre správne vykonanie a vyhodnotenie výskumu a získanie poznatkov o bezpečnosti a efektivite testovaného liečiva.
- Klinické štúdie sú prísne regulované kvôli zabezpečeniu maximálnej bezpečnosti pacientov
Vývoj lieku podlieha prísnym regulačným procesom, aby bola zaručená bezpečnosť a efektivita pre pacientov. V USA musí každý klinický výskum schváliť Institutional Review Board (IRB), ktorý tvoria lekári, vedci a členovia lokálnej komunity. V Európe na proces dohliadajú etické komisie, ktoré majú za cieľ sledovať, či sa napĺňajú bezpečnostné štandardy a či prípadné riziká neprevyšujú potenciálne benefity.
- Mýty nie sú fakty
Najmä v diskusiách sa dočítate rôzne nelichotivé vety o klinických štúdiách. Napríklad, že účastníci sú len „pokusné myši“ alebo že placebo je len „cukrová tabletka“ a že bežný človek nedostane liek, ale ho rovno zaradia do kontrolnej skupiny. Pokiaľ hovoríme o dvojito zaslepenej štúdii, ani samotní vedci nevedia, ktorý účastník štúdie dostáva účinnú látku a ktorý placebo. V prípade zriedkavých chorôb, ktoré pacienta ohrozujú na živote, dostáva z etického hľadiska testovaný liek väčšinou každý účastník štúdie.
- Účasť je vždy dobrovoľná
Klinický výskum má svoje výhody i riziká. Pred rozhodnutím podieľať sa na štúdii má zodpovedný tím povinnosť oboznámiť pacienta o všetkých rizikách, benefitoch a dostupnej alternatívnej liečbe. Ide o informovaný súhlas, ktorý prebieha formou interaktívnej diskusie. Účasť na klinickej štúdii je vždy dobrovoľná, rovnako ako aj jej ukončenie.
- Aktívnejšia rola v medicínskych inováciách
Účasť na klinickej štúdii zabezpečí pacientovi často prístup k novej potenciálnej terapie a zmení jeho pasívnu úlohu v procese liečby na aktívnu. Účastník výskumu prispieva k svojmu zdraviu, ale aj k zdraviu ostatných tým, že rozširuje vedecké poznanie, ktoré v budúcnosti vyústi do medicínskych inovácií.
- Klinické štúdie zamerané na zriedkavé choroby majú vlastné špecifiká
Keďže konkrétna zriedkavá choroba sa týka menšej skupiny populácie, ktorá je navyše geograficky roztrúsená, platia pre klinický výskum o čosi flexibilnejšie kritériá. Napríklad, klinická štúdia ráta s menšou skupinou pacientov, menej častými návštevami výskumného pracoviska či podporou v domácom prostredí.
- Pacient so zriedkavou chorobou môže prispieť k objaveniu lieku
Podľa americkej aliancie zriedkavých chorôb Global Genes môžu pacienti prispieť k objaveniu lieku a preklinickému výskumu tým, že budú súčasťou pacientskych registrov, biobankám darujú vzorky svojho tkaniva a poskytnú svoje genetické dáta. Tento druh registrov totiž pomáha prehĺbiť poznanie o zriedkavých chorobách a sú východiskom pre farmaceutické spoločnosti, ktoré na danú diagnózu vyvíjajú liečivo.
Zdroje: Global Genes, Rare Diseases Clinical Research Network, Orpha.net, ClinicalTrials.gov, World Health Organization International Clinical, TrialsToday.org, Trials Registry Platform