Mona Líza mala pravdepodobne zriedkavú chorobu
Najslávnejší portrét naživo obdivuje 6 miliónov ľudí ročne, no pritom netušia, že záhadná podobizeň Mony Lízy svedčí aj o diagnóze. Leonardo da Vinci začal obraz maľovať okolo roku 1 503, pričom ako predloha mu poslúžila Lisa Gherardiniová, vtedy 25-ročná manželka obchodníka s hodvábom Francesca del Giocondu. Ako je o umelcovi známe, bol aj lekár a fascinovala ho ľudská anatómia. Práve preto sa sicílsky profesor patologickej anatómie Vito Franco domnieva, že Leonardo verne zachytil príznaky zriedkavej choroby, ktorá svedčí o vysokom cholesterole už v ranej mladosti – homozygotnú familiárnu hypercholesterolémiu.
Príznaky spomínanej diagnózy sú spôsobené prítomnosťou veľmi vysokej hladiny cholesterolu už od narodenia. Nadbytok LDL-cholesterolu sa ukladá do kože a do šliach a vytvára tzv. xantómy. U Mony Lízy je ich vidieť na dvoch miestach – na ľavom viečku a na pravej ruke. Aj laik si všimne, že slávna modelka tam má hrču.
U pacientov sa veľmi skoro vyvinie ischemická choroba srdca a rýchle starnutie ciev, preto už po tridsiatke môžu utrpieť srdcový infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu. Podľa profesora ide o najstarší dôkaz o zachytení tejto diagnózy. Vysoký cholesterol mohol byť podľa neho príčinou skorého úmrtia Lisy Gherardiniovej, ktorá sa dožila iba 37 rokov.
Vedec študoval stovku diel, pričom na slávnych maľbách našiel aj iné diagnózy. Na portréte Obraz mladosti od Sandra Botticelliho stanovil mladému mužovi s nezvyčajne dlhými prstami Marfanov syndróm. Jedno z najznámejších diel Diega Velázqueza Las Meninas zobrazujúce kráľovskú rodinu Filipa IV. mu taktiež odhalilo tajomstvo. Podľa profesora trpela španielska infantka Margaréta zväčšenou štítnou žľazou, keďže má strumu a vypúlené oči, ale aj predčasnou pubertou, tzv. McCune-Albrightovým syndrómom, ktorý sa popisuje aj ako syndróm hladných kostí. Viac o výskume sa dočítate tu.