Ako ochrániť pacientov so zriedkavou chorobu pred koronavírusom?

13
mar
2020
+
A
-

V aktuálnej mimoriadnej situácii, v ktorej sa Slovensko nachádza, sme pre vás spísali užitočné rady a tipy na to, ako sa chrániť pred vírusom COVID-19. Odporúčania platia pre všetkých, no pozor by si mali dať najmä rizikoví pacienti s chronickými, ale aj zriedkavými chorobami.

Kto je najviac ohrozený?

Podľa aktuálne dostupných informácií, až vyše 80 % prípadov nákazy koronavírusom má priebeh ako bežná chrípka a sprevádzajú ich len mierne príznaky. Pozor by si však mali dávať seniori, ľudia so srdcovo-cievnym ochorením, pľúcnym ochorením, vysokým krvným tlakom, diabetici, astmatici, onkologickí pacienti a ťažkí alergici. Mnoho pacientov so zriedkavými chorobami nemá len jednu diagnózu, ale je pravdepodobné, že ich trápi aj jedno z vyššie menovaných ochorení, prípadne aj viacero z nich súčasne. Preto by mali byť obzvlášť obozretní.

  1. Dajte si prepísať dostatok liekov

Je pravdou, že pacienti so zriedkavými chorobami často užívajú lieky, ktoré nie sú bežné a dokonca môžu byť až na výnimku, ubezpečte sa, že máte doma dostatočné zásoby. Prezrite si svoju lekárničku, či tam máte dostatok liekov proti bolesti, horúčke, nejaké vitamínové preparáty a rúška. Ak nie, poproste niekoho zo svojho okolia, aby vám lieky kúpil v lekárni. Lieky na predpis si vyžiadajte telefonicky alebo emailom od svojho lekára, ten vám ich vie pohodlne poslať elektronicky cez službu eRecept. Následne požiadajte blízku osobu o ich vyzdvihnutie v lekárni.

  1. Konzultujte svojho ošetrujúceho lekára

Keď už budete komunikovať so svojim lekárom ohľadne liekov, opýtajte sa ho, aké opatrenia by ste mali dodržiavať vzhľadom na svoju diagnózu. Lekár je tou správnou osobou, ktorá vás dokáže nasmerovať a upokojiť. Tiež vám vie dať odporúčania, ktoré lieky sú pre vašu diagnózu vhodné, či môžete svoje dlhodobo užívané lieky kombinovať s liekmi proti chrípke a dá vám užitočné rady, ako sa zachovať v prípade podozrenia na nákazu koronavírusom.

  1. Dodržujte všeobecné odporúčania

Najdôležitejším opatrením týchto dní je ostať doma. Platí to dvojnásobne u rizikových skupín, a teda aj u pacientov so zriedkavou chorobou. Izolujte sa vo svojich domovoch, často vetrajte a stravujte sa zdravo. Pite veľa tekutín, konzumujte dostatok ovocia a zeleniny, menej cukrov a dajte si aj probiotiká. Poproste o nákupy blízke osoby, urobte si rozumné zásoby, naplňte mrazničku, navarte si na viac dní. Oddychujte, čítajte, venujte sa rodine a doprajte si dostatok spánku. Ak už musíte vyjsť von, napríklad idete na krátku prechádzku mimo výskytu ľudí, vyniesť smeti alebo vybrať poštu zo schránky, nasaďte si rúšku. Nezabúdajte na poctivú hygienu. Umývajte si ruky vždy, keď sa vrátite domov, a to minimálne po dobu 30 sekúnd. Nezabudnite na priestory medzi prstami, na chrbát rúk, na nechty. Vydezinfikujte predmety, ktorých sa najčastejšie dotýkate – mobilné telefóny, tablety, počítačové klávesnice, kľučky, tlačidlá výťahov, volant v aute.

Symptómy ochorenia COVID-19

  • suchý dusivý kašeľ
  • bolesti hlavy, svalov a kĺbov
  • únava, vyčerpanosť
  • zvýšená teplota až horúčka

Ak máte tieto symptómy a chceli by ste sa ubezpečiť o ďalšom postupe, kontaktujte niektoré z týchto telefónnych čísel.