Očkovanie proti lymskej borelióze
Pobyt v prírode je prospešný pre telo aj dušu, ale počas sezóny kliešťov si domov môžete priniesť nechcený suvenír. Malý parazit nás vie potrápiť chorobami, ktoré spôsobujú vážne príznaky. Proti kliešťovej encefalitíde už existuje vakcína, zatiaľ čo proti lymskej borelióze, najčastejšiemu kliešťom prenášanému ochoreniu, zatiaľ nie je adekvátna prevencia. To by sa však malo čoskoro zmeniť.
Tichý votrelec: Ochorenie prebieha v niekoľkých štádiách, pričom niektoré z nich sa nemusia vôbec prejaviť. Zákerné je aj to, že prvé príznaky si človek ani nemusí spojiť s uhryznutím kliešťom. Typické začervenanie na koži okolo infikovaného miesta sa totiž objaví po jednom až dvoch týždňov od prisatia. Už v tomto štádiu nasadia lekári antibiotiká, no pokiaľ k tejto charakteristickej reakcii nedôjde, prípadne ju človek podcení, choroba napreduje. Niekedy trvá mesiace, ba až roky, kým sa diagnostikuje. Prečo? Ide o tichého votrelca, ktorý postihuje nervy, svaly, a to aj vrátane srdcového, spôsobuje opuchy kĺbov. V tejto hre na schovávačku je natoľko dobrý, že môže vyvolávať dojem inej choroby. Definitívne ho však prezradia pozitívne protilátky odobraté z krvi postihnutej osoby.
Sľubná vakcína: Lymská borelióza je každoročne diagnostikovaná približne u 12 osôb zo 100 tisíc, a teda sa radí medzi zriedkavé infekčné choroby. Doteraz voči nej neexistovala adekvátna prevencia, hoci vedci usilovne pracovali na vývoji vakcíny. O to sľubnejšie znie fakt, že francúzska farmaceutická firma Valneva ohlásila ukončenie vôbec prvej klinickej štúdie na ľuďoch, ktorí podstúpili očkovanie proti lymskej borelióze. Účinnosť očkovacej látky pritom vyčíslili medzi 71,4 % a 96,4 %. Výskumníci nezaznamenali významné vedľajšie účinky. Efektivitu vakcíny zvyšuje preočkovanie po 13 mesiacoch. Očkovacia látka bude určená pre deti od 2 rokov a dospelých. Predstavitelia spoločnosti avizovali jej skoré uvedenie na trh za „rozumnú“ cenu.
Viac sa dozviete v angličtine tu.