Za lieky „na výnimku“ by nemal doplácať pacient
Na spoločnom rokovaní na pôde rezortu zdravotníctva sa Všeobecná zdravotná poisťovňa, zdravotná poisťovňa Dôvera, zdravotná poisťovňa Union, Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) združujúca všetkých relevantných výrobcov liekov pôsobiacich na slovenskom trhu a Ministerstvo zdravotníctva SR dohodli, že vyvinú maximálne úsilie, aby nekategorizované lieky schvaľované zdravotnými poisťovňami v režime tzv. výnimiek nemali finančný dopad na pacienta.
Spoločné stanovisko vydali necelý mesiac po tom, čo v januári vstúpila do platnosti novela Zákona č. 363/2011 o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia. Novela umožňuje výrobcom alebo držiteľom registrácie uzatvoriť zmluvu so zdravotnými poisťovňami o zdieľaní nákladov na liek v osobitných prípadoch a prijať refundáciu zdravotnou poisťovňou. Zároveň umožňuje zaradenie drahších a nákladovo efektívnych liekov do Zoznamu kategorizovaných liekov. Zároveň však predpokladá limitovanú úhradu liekov schvaľovaných zdravotnými poisťovňami v režime výnimiek s tým, že držitelia registrácie liekov poskytnú zdravotným poisťovniam zľavy z takzvaných úradne určených alebo referenčných cien nekategorizovaných liekov, a to v závislosti od toho ako dlho je liek registrovaný a používaný.
Novela bola od počiatku tvorená v spolupráci so zdravotnými poisťovňami a AIFP a koncipovaná tak, že predmetný rozdiel v úhrade nekategorizovaného lieku nemá riešiť pacient, ale má o ňom rokovať držiteľ registrácie lieku so zdravotnou poisťovňou. Táto skutočnosť je definovaná aj v dôvodovej správe k predmetnému zákonu. S takýmto nastavením pravidiel súhlasili v rámci legislatívneho procesu všetky strany.
MZ SR je presvedčené, že nové pravidlá definované v novele prinášajú pacientom dostupnosť inovatívnych liekov bez odkázanosti na rozhodnutia zdravotných poisťovní. V tých ojedinelých prípadoch, kedy je potrebné pacientovi zabezpečiť liek formou výnimky, je primárne úlohou zdravotnej poisťovne a držiteľa registrácie lieku, aby komunikovali o podmienkach úhrady v zmysle platnej legislatívy, za akých bude pacientovi liečba poskytnutá.