Cudzie mačky radšej nechytajte
Keď začal mať dovtedy zdravý 14-ročný chlapec psychické problémy a tvrdil, že ho chce zabiť vlastná mačka, nikto mu neveril. O pár mesiacov prišli lekári na to, akú úlohu v skutočnosti zohralo zviera.
Bolo to prekvapenie. Vlastne, chlapec bol mimoriadne inteligentný, navštevoval školu pre nadané deti, zapájal sa do medzinárodných súťaží z histórie a geografie, hral hlavnú úlohu v školskom divadle. Dokonca športoval, ale keď mal 14 rokov, odrazu nastal obrat.
Akútna schizofrénia?
Písal sa 15. október 2015, keď chlapec sa u chlapca prejavili vážne psychické problémy. Bol zmätený, cítil sa preťažene, skleslo a nepokojne. Na otázku, čo sa s ním deje, vysvetlil, že je „prekliaty syn diabla a chce si zobrať život – zo strachu pred sebou samým.“ Vo svojich predstavách totiž vraždil ľudí, ktorí sa o neho starali.
Rodičia s ním išli na pohotovosť. Chlapca hospitalizovali a nastavili na liečbu pre schizofrenikov. Keď ho o týždeň prepustili, už nemal samovražedné myšlienky, ale stále bol rozrušený. Rodinná anamnéza nebola priaznivá, u chlapca sa už v 9-tich rokoch objavili depresie, ktoré spustilo šikanovanie na pôvodnej základnej škole. Po prestupe na školu pre nadané deti a pravidelného užívania antidepresív po dobu jedného roka sa jeho stav zlepšil, uviedli lekári v Journal of Central Nervous System Disease.
Ale zdravotný stav chlapca sa tentoraz zhoršil po niekoľkých týždňoch. Trpel neracionálnymi obavami, halucináciami a nevypočítateľnými výbuchmi zlosti. Hovoril, že má nadprirodzené schopnosti a aj to, že ho chce zavraždiť vlastná mačka. Okrem toho odmietal vychádzať z domu, rodičia sa museli odhlásiť zo školy.
Záhada bez diagnózy
Predtým mal chlapec pobyt vonku rád. Spolu so svojou rodinou býval na vidieku v USA, venoval sa záhrade, chodil na túry. Súčasťou ich domácnosti boli aj zvieratá – niekoľko mačiek, pes, gekon a africké stonožky. Dva mesiace po vypuknutí choroby dala matka výpoveď v práci, chodila so synom po lekároch, ktorí mu predpisovali rôzne lieky. Užíval antidepresíva, benzodiazepíny, antipsychotiká. Napriek tomu sa nedarilo dostať jeho psychiku pod kontrolu.
Viac ako polroka od objavenia prvých príznakov zaniesli rodičia syna do nemocnice, kde ho hospitalizovali na dlhých 11 týždňov. V snahe dopátrať sa diagnózy, podstúpil vyšetrenia mozgu, lekári sa zamerali na komunikáciu medzi nervovými bunkami či na protilátky v krvi. Ale bezvýsledne.
Strie na koži
Po návrate domov nastal obrat. Chlapcovi sa na koži vytvorili hrubé červené strie, ktoré sa ponášali na tie strie spôsobené prudkým rastom pokožky v tehotenstve alebo rýchlom raste.
Strie sa tvorili na zvláštnych miestach, na stehnách a v podpazuší. Avšak trvalo ešte niekoľko týždňov, kým lekári prišli záhade na kĺb. Zistili, že ide o typický prejav zriedkavej choroby – bartonelózy. Ľudovo povedané, ide o chorobu z mačacieho škrabnutia či uhryznutia. Existuje viac než 20 druhov baktérií z rodu bartonel, ktoré sú pôvodcom ochorenia. U chlapca bola potvrdená Bartonella henselae, ktorá napáda nervový systém. Pri bližšom pátraní sa zistilo, že asi dva týždne pred vypuknutím choroby si rodina adoptovala túlavú mačku.
27 rôznych liekov za 2 roky
Chlapec dostal antibiotiká, no napriek tomu boli baktérie prítomné v krvi ešte dva mesiace po ich doužívaní. Zničili ich až ďalšie štyri druhy antibiotík. Psychické problémy ustali, strie vybledli. Konečne mohli lekári pozvoľna vysadiť lieky.
Po dlhej nútenej prestávke sa dnes už 16-ročný chlapec vrátil nazad do školy, kde sa čoskoro stal jedným z najlepších žiakov. Okrem toho zvláda už aj ostatné aktivity, ktorým sa venoval pred prepuknutím choroby. Rád sa stretáva s rovesníkmi a brigáduje ako čašník. Rodičia majú z neho radosť, vraj je ich dieťa také ako predtým.
Bilancia uplynulých dvoch rokov je však desivá. Odkedy sa u chlapca objavili prvé sklony k samovražde, tak užíval 27 rôznych liekov. Náklady na jeho zdravotnú starostlivosť dosiahli do doby, kým lekári neobjavili nebezpečnú baktériu v jeho krvi, výšku 400-tisíc dolárov.
Škrabance treba umyť
Bartonelová infekcia je zradná. Nebezpečné sú mačky, ktoré majú blchy. Práve v ich tráviacom trakte sa tvoria tieto nebezpečné baktérie a na mačacie pazúry sa dostanú zo srsti. Keď dôjde k škrabnutiu či uhryznutiu, je nutné ranu dôkladne umyť mydlom pod teplou vodu. U niekoho dôjde len k neškodnej lokálnej reakciu, u iného k zásadnejším prejavom. U oslabených jedincov môže choroba postihnúť celý organizmus. Avšak neurologické príznaky choroby sú málo známe, zmienok o nich v odbornej literatúre je ako šafranu.
Viac sa dočítate v nemčine tu.